آخرین اخبار, دسته‌بندی نشده

نشست خبری ریاست پارک علم و فناوری آذربایجان غربی با خبرنگاران و اصحاب رسانه برگزار شد

نشست خبری دکتر غلامرضا منصورفر ریاست پارک علم و فناوری آذربایجان غربی  به همراه  دکتر فتحعلی لو معاون فناوری و نوآوری پارک  با خبرنگاران و اصحاب رسانه بصورت مجازی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری آذربایجان غربی، دکتر منصورفر در ابتدای این نشست با تسلیت فرارسیدن ایام محرم الحرام و  اشاره به شان والای خبرنگاران، اظهار کرد: خبرنگاران همیشه به دنبال حق و حق خواهی بوده اند.

وی با اشاره به  استقرار  ۶۹ هسته و واحد‌ فناور در مرکز رشد جامع پارک علم و فناوری استان، افزود: تعداد۴۹ شرکت نیز عضو حوزه موسسات پارک می باشند که از تسهیلات و خدمات ارائه شده از سوی این مجموعه بهره مند می شوند.
رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی با بیان اینکه تعداد کل شرکت های دانش بنیان استان ۳۹ واحد می باشد، اظهار کرد: از این تعداد، ۲۲ شرکت دانش بنیان عضو پارک هستند که این رقم برای استان بسیار کم بوده و باید تعداد شرکت های دانش بنیان در سطح استان افزایش پیدا کند.

دکتر منصورفر افزود: تعداد شاغلین در شرکتهای پارک علم و فناوری ۸۲۴ نفر می باشند که همه فارغ التحصیل از مدارج بالای دانشگاهی هستند و این امید رو داریم با توسعه فعالیت ها و افزایش تعداد شرکت ها و رشد واحدهای موجود، تعداد شاغلان افزایش پیدا کند.

وی با بیان اینکه مجموع فروش این واحدها نیز در یک سال گذشته بیش از ۱۳۰ میلیارد تومان بوده است، گفت: پیش بینی ما این است که ان شاءالله این عدد تا پایان سال رشد قابل توجه ای خواهد داشت.

رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی با  بیان اینکه شرکت های مستقر در پارک مبتنی بر ایده های نو هستند توضیح داد: این واحدهای فناور می توانند نقش بی بدیلی در توسعه اقتصادی  منطقه خودشان و متعقابا در سطح کشور ایفا بکنند.

دکتر منصورفر با اشاره به اینکه سقف اعتبارات تسهیلاتی به واحد‌های فناور دتا سقف ۲ میلیارد ریال افزایش یافته است، توضیح داد: واحد‌های فناور مطابق با آیین نامه ارزیابی در پارک، هر سال ارزیابی می شوند و مطابق با گروه بندی به دست آمده شامل حمایت‌های مالی پارک می شوند.

وی با اشاره به اینکه اقدامات مناسبی هم در طول حضور بنده در پارک رقم خورده است که پیگیری موضوع راه اندازی کارخانه نوآوری در شهرستان ارومیه، آغاز به فعالیت صندوق پژوهش و فناوری در استان، برنامه ریزی برای راه اندازی مرکز رشد در سه شهرستان خوی، میاندوآب و ماکو، پیگیری راه اندازی پردیس فناوری در شهرستان خوی از جمله برخی از این اقدامات می باشد.

رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی درباره چالش های پیش روی این مجموعه نیز تشریح کرد: ما باید قبول کنیم در چه مختصاتی داریم فعالیت می کنیم اگر به این باور برسیم مهمترین مشکلی که در حال حاضر کشور ما با آن روبه رو است مشکلات اقتصادی می باشد و به تبع آن  مشکل اشتغال جوانان و بهبود معیشت مردم می باشد و در عرصه این مشکلات فعالیت واحدهای تولیدی حرف اول را می زنند و در عرصه تولید نیز تولیدهای که مشتمل بر فعالیت های دانش بنیان هستندف پیشران توسعه اقتصادی ما خواهند بود.

دکتر منصور فر ادامه داد: کشورهای توسعه یافته، یکی از موارد که مورد توجه خود قرار داده اند توجه به مقوله دانش بنیان است و این باید در کشور و استان ما نیز شکل بگیرد.

وی افزود: چالش پارک علم وفناوری همان چالش واحدهای فناور مستقر در این مجموعه است و میتوان گفت فناوری و نوآوری از اولویت های اول استان ما نیست و ما فاصله داریم از جایگاهی که مستحق این واحدها است.

به گفته ی دکتر منصورفر تعامل شرکت های تحت پوشش پارک با ادارات و سازمان های مختلف استان با مشکل روبه رو هستند و شرکت های فناور ما محصولات خود را در سایر استان ها بفروش می رسانند و با استقبال آن ها نیز رو به رو  هستند.

دکتر محمد فتحعلی لو معاون فناوری و نوآوری پارک نیز در این نشست در پاسخ به سوال خبرنگاران  در مورد ورود شرکت های دانش بنیان در حوزه بهداشت و درمان توضیح داد: ایجاد مرکز رشد مشترک با همکاری دانشگاه علوم پزشکی می تواند این نوع فعالیت ها را توسعه دهد و یکی از رسالت های پارک های فناوری بطور کلی کمک به بهداشت و سلامت جامعه است.

وی ادامه داد: ما شرکت های موفقی در زمینه تولید محصولات بهداشتی داریم و واحدهای ما در دوران اوج کرونا و پیک اول که مشکلاتی از قبیل تولید ماسک و مواد ضدعفونی کننده بود ، دست به تولید این دست محصولات زدند.

دکتر فتحعلی لو درباره عملکرد فن بازار منطقه ای نیز، با ابراز امیدواری از گسترش مفهوم آن در اکوسیستم نوآوری و فناوری استان توضیح داد: بروکرهای فناوری برای کاتالیست بودن در زمینه ایده به ثروت فعالیت می کنند.

وی افزود: فن بازار منطقه ای مجموعه نوپایی می باشد و بحث فعالیت در این زمینه ترویجی می باشد که بایستی در ادارات دولتی، بخش خصوصی و صنعتی شناخته شود.

مدیرفن بازار منطقه ای استان افزود: تقویت فن بازار منطقه ای در رئوس فعالیت های ما می باشد  و حل مشکلات این مجموعه نیز یکی از دغدغه های ما می باشد..

شایان ذکر است در پایان این نشست از جناب آقای پژمان ولیزاده همکاری روابط عمومی پارک علم و فناوری آذربایجان غربی به نمایندگی  از جامعه خبری استان تقدیر بعمل آمد.