آینه رسانه ها

پارک علم و فناوری آذربایجان‌غربی از ثبت اختراعات حمایت می‌کند

رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه یکی از خدماتی که در پارک علم و فناوری استان ارائه می‌شود حمایت از ثبت اختراعات است گفت: پیش از سال ۱۳۹۵ مرجعیت استعلام ثبت اختراع در آذربایجان‌غربی وجود نداشت و مخترعان مجبور بودند برای ثبت اختراعات خود به استان‌های همجوار یا به تهران سفر کنند.

حسن حیدری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ارومیه با اشاره به اینکه یکی از خدماتی که در پارک علم و فناوری استان ارائه می‌شود حمایت از ثبت اختراعات است اظهار کرد: پیش از سال ۱۳۹۵ مرجعیت استعلام ثبت اختراع در آذربایجان‌غربی وجود نداشت و مخترعان مجبور بودند برای ثبت اختراعات خود به استان‌های همجوار یا به تهران سفر کنند.

وی افزود: اما از سال ۱۳۹۵ مرجعیت استعلام ثبت اختراعات نیز به پارک علم و فناوری این استان واگذار شد که این امر کار مخترعان را تسهیل کرد.

رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان‌غربی گفت: در سال ۱۳۹۵ تعداد مراجعین ثبت اختراع به پارک علم و فناوری ۱۵ مورد بوده و در سال گذشته به ۵۵ اختراع رسید و تا بهمن ماه امسال نیز ۶۲ درخواست ثبت اختراع به پارک ارجاع شد که این آمار نشان از رشد ثبت اختراعات در استان را دارد.

وی تصریح کرد: پارک علم و فناوری آذربایجان ‌غربی علاوه بر حضور فعال در نمایشگاه‌های داخلی، در نمایشگاه‌های خارجی در کشورهایی نظیر ارمنستان، ترکیه و عراق نیز حضور پیدا کرده‌ است.

حیدری افزود: شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری بابت حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی و داخلی هیچ هزینه‌ای را پرداخت نمی‌کنند و حتی برخی هزینه‌ها مانند هزینه ایاب و ذهاب آنها نیز تا ۵۰ درصد از طریق پارک علم و فناوری پرداخت می‌شود.

‌رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان‌غربی با اشاره به رشد ۱۸۸ درصدی حمایت پارک از شرکت‌های مستقر، بیان کرد: تعداد ۲۴ شرکت دانش‌بنیان در استان وجود دارد که نیمی از آنها در پارک علم و فناوری مستقر هستند و دو شرکت نیز جزو شرکت‌های خروجی موفق پارک بوده‌ است.

وی تصریح کرد بیش از ۹۰ واحد فناور نیز در پارک علم و فناوری استان مستقر است که اگر با سال ۱۳۹۳ مقایسه کنیم تعداد شرکت‌ها ۲۳۰ درصد رشد داشته است.

حیدری اظهار کرد: از دیگر خدمات پارک علم و فناوری ارائه برخی مشاوره‌‌های رایگان بازاریابی به شرکت‌ها برای حل مشکلات فروش است که بتوانند محصولات خود را به راحتی به فروش برسانند و تمامی شرکت‌ها می‌توانند بدون پرداخت هزینه از خدمات مشاوره بازاریابی استفاده کنند و همچنین خدمات مشاوره حقوقی که جزو خدمات گران قیمت است، به صورت رایگان در پارک علم و فناوری به شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه می‌شود.

وی گفت: امسال با حضور معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، بهره‌برداری از سه هزار و ۵۰۰ متر فضای فیزیکی سرپوشیده در پارک آغاز شده و کار احداث هشت هزار متر مربع دیگر نیز در دستور کار قرار دارد که امید است در هفته دولت سال ۱۳۹۸ مورد بهره‌برداری قرار بگیرد.

رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان‌غربی تصریح کرد: همچنین طی سه ساله گذشته ۱۱ هزار متر مربع فضا برای استقرار واحدهای فناور ایجاد شده و بخشی از فضای فیزیکی سازمان فنی و حرفه‌ای، دانشگاه پیام نور و دانشگاه ارومیه نیز در اختیار پارک علم و فناوری قرار دارد.

وی گفت: از سال ۱۳۹۶ تاکنون، پارک علم و فناوری استان، ۱۸ رویداد شتاب آذربایجان را در سطح استان برگزار کرده که در هر رویداد، ایده‌های برتر برای ورود به مراکز دانش‌بنیان از سوی داوران و کارشناسان پارک برگزیده شده‌اند.

لینک خبر خبرگزاری فارس