آینه رسانه ها

نیکبخت مطرح کرد: صادرات ۱۰۰ هزار دلاری سوخت «بیودیزل» از ارومیه

سرپرست پارک علم و فناوری آذربایجان‌غربی گفت: صادرات سوخت «بیودیزل» صنعتی تولید «تاکستان صنعت غرب» از شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری این استان به ۱۰۰ هزار دلار رسید

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری آذربایجان غربی به نقل از ایلنا  علی‌محمد نیکبخت افزود: این میزان درآمد ارزی با صادرات  ۱۰۰ تُن از سوخت «بیودیزل» به کشورهای عراق و افغانستان به دست آمده است.

وی با بیان اینکه این شرکت برای اولین بار اقدام به تولید سوخت زیستی از ضایعات روغن‌ها در کشور کرده است، بیان کرد: سوخت بیودیزل یک نوع گازوئیل گیاهی است که «سولفور» بسیار پایینی نسبت به گازوئیل معمولی دارد.

وی افزود: پایین بودن سولفور باعث می‌شود که انواع موتورهای استفاده‌کننده از این سوخت سالم بماند و طول عمر بیشتری داشته باشد.

وی تصریح کرد: ۱۲ درصد از ساختار سوخت بیودیزل را اکسیژن تشکیل می‌دهد و این امر موجب می‌شود تا موتور مانند یک «توربو» عمل کند.

سرپرست پارک علم و فناوری آذربایجان‌غربی اظهار داشت: سوخت بیودیزل تولیدی این شرکت تمام استانداردهای بین‌المللی را کسب کرده و به کشور عراق و افغانستان صادرات داشته و بازار خود را به زودی در ترکیه نیز به دست می‌آورد.

نیکبخت با بیان اینکه بیودیزل سوخت زیست محیطی و پاک است، گفت: برای تولید این سوخت از پسماند روغن‌ها استفاده می‌شود که می‌تواند در کشتی، ژنراتورهای صنعتی و خودروهای دیزلی مورد استفاده قرار گیرد.

نیکبخت تاکید کرد: جایگزینی این سوخت با سوخت دیزلی موجود در کشور از آلودگی بیشتر هوا جلوگیری می‌کند.

به گزارش ایلنا، شرکت تاکستان صنعت غرب در زمینه‌های بیوتکنولوژی، ترافیک، مبلمان شهری و همچنین طراحی و تولید دریچه‌های منهول فاضلابی فعال است.