آینه رسانه ها

فن‌بازار به معنای بازار فناوری، محلی برای مبادلات فناوری است

فن‌بازار به معنای بازار فناوری، محلی برای مبادلات فناوری است، در واقع فن‌بازار یک بنگاه معاملات فناوری است که با ایفای نقش واسطه اطلاعاتی و حقوقی، وظیفه نزدیک کردن طرف‌های «عرضه» و «تقاضا» در حوزه فناوری و محصولات پیشرفته را بر عهده دارد.

به گزارش اطمینان نیوزشناسایی و ارائه فرصت‌های سرمایه‌گذاری در حوزه فناوری، جلب سرمایه‌گذاران، تسهیل روند تجاری‌سازی دانش‌فنی و سایر فعالیت‌های حرفه‌ای که منجر به «توسعه بازار فناوری» می‌شود از جمله نقش‌های اساسی فن‌بازارها است. در دنیا فن‌بازارها به سه دسته فن‌بازارهای اطلاعات فناوری، فن‌بازارهای انتقال فناوری و فن‌بازارهای ترکیبی تقسیم‌بندی می‌شوند.
سرپرست پارک علم و فناوری آذربایجان غربی درباره این موضوع، اظهار کرد: به عنوان زیرساخت اطلاعاتی فن‌ بازار استانی با حمایت پارک علم و فناوری استان راه‌اندازی شده و این سایت به عنوان حلق واصل شرکت های دانش بنیان با سرمایه گذاران مطرح است.
علی محمد نیکبخت با بیان اینکه ۵ پارک در کل کشور عهده دار راه اندازی سامانه فن بازار در استان های خود هستند، افزود: سرعت بخشی در فرآیند مبادله فناوری بین عرضه کنندگان و متقاضیان فناوری از اهداف راه‌اندازی فن بازار مجازی است.
وی ادامه داد: سامانه فن بازار به عنوان بخشی از سایت پارک علم و فناوری آذربایجان غربی فرصتی را برای صاحبان فناوری محصولات فراهم می کند تا محصول خود را معرفی کنند.
سرپرست پارک علم و فناوری آذربایجان غربی بیان کرد: آشنایی متقاضیان فناوری با محصولات عرضه شده و بیان نیازهای فناورانه به تولیدکننده محصولات فناور از دیگر ویژگی های این سایت مجازی است.
نیک بخت اضافه کرد: جذب سرمایه گذاران سرگردان و توسعه فعالیت های شرکت های فعال در زمینه دانش و فناوری از اهداف این سایت است.
نیکبخت ادامه داد: شرکت های فعال فناور و دانش پژوه آذربایجان غربی استقبال خوبی از این سایت کرده اند و حرکت روبه پیشرفت فن بازار را به زودی شاهد خواهیم بود.
لازم به ذکر است پارک علم و فناوری آذربایجان غربی موفق به اخذ موافقت اصولی جهت تولید فن بازار استانی از سوی مرکز فن بازار ملی ایران شده است؛ فن بازار یک سیستم جامع انتقال فناوری بین عرضه کنندگان و متقاضیان فناوری می‌باشد که به صورت نظام مند فرآیند انتقال فناوری را تسهیل می کند.
فن بازار در ۲ بخش بازار فیزیکی و بازار مجازی فعالیت می کند و پارک علم و فناوری این استان در نخستین قدم بخش مجازی را راه اندازی کرده است.