آینه رسانه ها

تجاری سازی محصولات شرکت های دانش بنیان در انتظار تامین سرمایه

تورخبری بازدید از شرکت‌ها و هسته‌های مستقر در پارک علم و فناوری آذربایجان غربی با رویکرد آشنایی اصحاب رسانه با فعالیت‌ها و محصولات شرکت‌های دانش بنیان مستقر در پارک و انعکاس چالش‌های پیش روی این شرکت‌ها برگزار گردید و در این میان عمده مطالبه واحدهای مستقر تامین سرمایه و حمایت در راستای توسعه کسب و کارهای دانش بنیان و تجاری‌سازی و تولید انبوه محصولات بود.

تورخبری بازدید از شرکت‌ها و هسته‌های مستقر در پارک علم و فناوری آذربایجان‌غربی با رویکرد آشنایی اصحاب رسانه با فعالیت‌ها و محصولات شرکت‌های دانش بنیان مستقر در پارک و انعکاس چالش های پیش روی این شرکت ها برگزار گردید و در این میان عمده مطالبه واحدهای مستقر تامین سرمایه و حمایت در راستای توسعه کسب و کارهای دانش بنیان و تجاری سازی و تولید انبوه محصولات بود.

به گزارش آرازخبر، پارک علم و فناوری آذربایجان غربی با هدف دستیابی به جایگاه نخست اقتصاد دانش بنیان در غرب و شمالغرب کشور، تجاری سازی تحقیقات و تحقق ارتباط صنعت و دانشگاه، کمک به شرکت های نوپای متکی بر نوآوری و نیز کمک به تسریع روند انتقال فناوری تاسیس گردیده است.

رسالت راهبردی پارک علم و فناوری استان افزایش ثروت در جامعه از طریق تشویق و ارتقای فرهنگ نوآوری و افزایش قدرت رقابت میان شرکت ها و موسساتی است که بر پایه علم و دانش در محیط پارک فعالیت می نمایند، برای نیل به این هدف پارک علم و فناوری استان ماموریت دارد به عنوان یکی از ارکان مهم شکل گیری و توسعه اقتصاد دانش بنیان با استفاده از موقعیت همجواری با سه کشور آسیایی و اروپایی و دارا بودن مرز رسمی در سطح به حمایت همه جانبه از شرکت های مبتنی بر خلاقیت و جذب سرمایه گذار پرداخته و زمینه تجاری سازی و بازاریابی ایده های نوآورانه را فراهم ساخته و به حضور فعال این شرکت ها در سطوح ملی و بین المللی کمک کند.

طی بازدیدی که از واحدهای دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری استان صورت گرفت، شاهد ایده ها و طرح های نوآورانه در حوزه های مختلف بودیم که با کمترین امکانات فعل توانستن را صرف کردند و اقدام به تولید محصولات دانش بنیان کرده که توجه و حمایت از این طرح های فناورانه علاوه به مزیت های اقتصادی در توسعه پایدار منطقه در ابعاد مختلف موثر خواهد بود در این راستا پارک علم و فناوری شرایط مناسبی برای تحقق نوآوری های محققین فراهم کرده ولی در عین حال با مشکلات فراوان در حوزه های مختلف روبرو هستند که در این میان تامین سرمایه برای تجاری سازی ایده ها و تولید انبوه محصولات به عنوان چالش مشترک مطرح میشد که در این ارتباط فراهم کردن زمینه ورود سرمایه گذاران برای حمایت از این طرح های فناورانه با معرفی محصولات دانش بنیان که گاها محصولات استراتژیک نیز به شمار می روند و به تعبیری به عنوان ثروت پنهان که نیاز به اکتشاف دارد، ضروری به نظر می رسد.

*رشد ۸۶ درصدی بودجه پارک علم و فناوری

رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی، حسن حیدری در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه پارک های علم و فناوری به عنوان حلقه واسط بین مراکز آموزشی و پژوهشی و صنعت محسوب می شوند،اظهار داشت: در حال حاضر شرایط بازار کار به صورتی است که صاحبان تخصص بیکار هستند که در این زمینه دانشجویان و فارغ التحصیلان باید به سمت کارآفرینی حرکت کنند و از طرفی فرهنگ سازی لازم صورت گیرد تا انتظارات نیروی کار با واقعیت های بازار کار منطبق شود.

وی یادآور شد: عمده بخش های اقتصادی سنتی بوده و حتی بخش های مدرن هم دچار آفت می شود در این راستا ضرورت دارد تمامی بخش ها به سمت اقتصاد مدرن و دیجیتال سوق یابد البته اقتصاد مدرن به منزله فراموش شدن فرهنگ و ویژگی بومی و اقلیمی نمی باشد.

حیدری از رشد بودجه پارک های علم و فناوری خبر داد که نشان دهنده نقش مهم آن ها در ایجاد اشتغال و توسعه کسب و کار های دانش بنیان است، خاطرنشان کرد: پارک علم و فناوری سال ۹۵ ردیف بودجه مستقل دریافت کرد و سال ۹۶ از رشد ۲۰ درصدی بودجه برخوردار بود و سال ۹۸ نیز بودجه جاری پارک دارای رشد ۸۶ درصدی می باشد.

رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی ادامه داد: تلاش می شود عمده بودجه اختصاصی در اختیار شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری استان قرار گیرد و در این راستا دو سوم بودجه صرف شرکت ها می شود.

وی از ثبت اختراع ۶۲ محصول توسط شرکت های مستقر در پارک از ابتدای سال جاری خبرداد که نسبت به سال قبل از ۲۵ درصد رشد برخوردار است، تصریح کرد: برخی از محصولات این شرکت ها در سطح بین المللی به فروش می‌رسد و گردش مالی و ارزآوری برخی از آنان چشمگیر است.

رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی با تاکید بر اینکه به صورت ویژه حمایت هایی از پایان نامه های فناور و ایده محور دانشجویی صورت خواهد گرفت، اعلام کرد: از تمام صاحبان ایده دعوت می شود تا جهت تحقق ایده های خود به پارک علم وفناوری مراجعه کنند.

*بهره مندی واحدهای مستقر در پارک علم و فناوری از مزایای مناطق آزاد

مدیر اداره موسسات و بازاریابی پارک علم وفناوری آذربایجان غربی، نرمین داوودی نیز در جمع خبرنگاران به تشریح اهداف و خدمات پارک علم و فناوری آذربایجان غربی پرداخت و ابراز داشت: حمایت پشتیبانی از شرکت های فناور نوپا رسالت اصلی پارک علم و فناوری است.

داوودی از بهره مندی واحدهای مستقر در پارک علم و فناوری از مزایای مناطق آزاد خبر داد و اعلام کرد: شرکت های مستقر در پارک علاوه بر معافیت های مالیاتی از محیط آزمایشگاهی، کارگاه و امکانات لازم متناسب با فناوری خود برخوردار هستند.

مدیر اداره موسسات و بازاریابی پارک علم وفناوری آذربایجان غربی با اعلام اینکه پارک علم و فناوری بخشی از هزینه های ثبت اختراع های ملی و بین المللی را برای صاحبان ایده تقبل می‌کند، ادامه داد: شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری از مشاوره های رایگان بازاریابی، فروش و حقوقی نیز برخوردار هستند.

وی عرضه محصولات تولیدی شرکت ها در نمایشگاه های ملی و بین المللی و فراهم کردن قرارداد های فروش محصولاتشان با ادارات و سازمان ها در راستای بازاریابی برای شرکت های مستقر در پارک علم وفناوری را از دیگر اقدامات پارک علم و فناوری برشمرد و یادآور شد: در کنار این خدمات جهت تامین سرمایه درگردش شرکت ها تسهیلاتی نیز در اختیارشان قرار می گیرد.

پارک های علم و فناوری حامی شرکتها و موسسات فناور و طرح های فناورانه بوده و خدماتی از قبیل خدمات پشتیبانی عمومی، تخصصی، مشاوره ای و آموزشی و مالی و اعتباری به کارآفرینان، فارغ التحصیلان دانشگاه، محققین و پژوهشگران، مبتکرین و شرکت های نوپا ارائه می دهند.

لینک خبر آراز خبر