آینه رسانه ها

با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور صورت گرفت: افتتاح ساختمان مرکز رشد و رونمایی از ۱۰ محصول فناورانه پارک علم و فناوری آذربایجان غربی

با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهور، استاندار آذربایجان غربی و رییس پارک علم و فناوری ساختمان مرکز رشد پارک افتتاح شد.

به گزارش سرویس اجتماعی باریش نیوز؛ صبح امروز پارک علم و فناوری آذربایجان غربی میزبان مهمانانی از وزارت کشور و استانداری بود. سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، محمد مهدی شهریاری استاندار آذربایجان غربی، حسن حیدری رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی به همراه هیئت همراه ساختمان مرکز رشد پارک به مساحت سه هزار و ۵۰۰ مترمربع با هزینه ۲۵ میلیارد ریال را افتتاح کردند.
در ادامه هئیت حاظر از ۱۰ محصول فناورانه شرکت‌های پارک علم و فناوری آذربایجان غربی رونمایی کرد. همچنین معاون رییس جمهور و استاندار ضمن بازدید از شرکت‌ها و واحدهای مستقر در پارک به گفت‌و‌گو با مدیر عاملان شرکت‌ها پرداخته و مشکلات آنان را بررسی کردند و قول‌های مساعدی برای برطرف کردن این مشکلات از سوی ستاری و شهریاری به مدیرعاملان شرکت‌ها داده شد.
سورنا ستاری صبح امروز در آیین رونمایی از ۱۰ محصول فناورانه شرکت‌های عضو پارک علم و فناوری آذربایجان‌غربی اظهار کرد: پارک علم و فناوری آذربایجان غربی جزو پارک‌های نوپای کشور بوده و رشد مطلوبی در سه چهار ساله اخیر داشته است.

وی تصریح کرد: بی شک سیاست‌های حمایتی از پارک علم و فناوری آذربایجان‌غربی توسط وزارت علوم افزایش یافته و معاونت علم و فناوری رئیس جمهور نیز این موضوع را پیگیری می‌کند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: آنچه باعث کمک به این بخش ها می شود، محیط کسب و کار بوده که باید در استان فراهم شود و برای بخش زیرساختی آن نیازمند حمایت دولتی است.

وی افزود: متاسفانه آذربایجان غربی همچنان مشکلات زیرساختی بسیاری در حوزه مسائل دانش بنیان مثل فضای فیزیکی و صندوق پژوهش فناوری داشته تا جایی که این استان فاقد صندوق پژوهش فناوری است.

ستاری با اشاره به اینکه صندوق‌های محلی می‌توانند کمک بسیاری به کسانی که خواهان تسهیلات پایین هستند، کند اظهار کرد: علاوه بر آن می‌تواند در یافتن سرمایه‌گذاران خطرپذیر برای توسعه کسب و کار خود کنند.

وی تصریح کرد: بی شک باید بخش خصوصی در این رابطه توسعه یافته و زیرساخت هایی فراهم شود تا بخش خصوصی بتواند فعالیت کند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با تاکید بر اینکه در حوزه های مربوط به پرداخت وام مشکلی وجود ندارد بیان کرد: چون چیزی که مانع توسعه کسب و کار می شود محیط کسب و کار بوده و این بدون مشارکت بخش خصوصی اتفاق نمی افتد و امید است بخش خصوصی با ایجاد زیرساخت‌ها، ترغیب به سرمایه‌گذاری در آذربایجان‌غربی شوند.

وی با بیان اینکه چیزی که سبب رشد شرکت‌های دانش‌بنیان می شود وام نیست گفت: بلکه سرمایه گذاری خطرپذیر سبب رشد آن بوده که باعث می شود کسب و کارهای کوچک رشد یابند و جوانان با سرمایه گذاری بخش خصوصی فعالیت کنند.

ستاری تصریح کرد: بی شک هیچ کدام از بهترین کسب و کارهای کوچک کشورمان با وام توسعه نیافته و باید دانست که در این حوزه نیازمند فرهنگ جدید در تامین مالی بوده و به صورت جدی پیگیر آن هستیم.

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی در حاشیه این مراسم گفت: این مرکز در زمینی به مساحت سه هزار و ۵۰۰ متر مربع با هزینه ۲۵ میلیارد ریالی به بهره برداری رسیده است.
حسن حیدری افزود: عملیات اجرایی این مرکز از سال ۱۳۸۸ شروع شده ولی به دلیل بی توجهی مسوولان بلاتکلیف مانده بود.
وی گفت: از سال ۱۳۹۴ با حمایت دولت تدبیر و امید، عملیات احداث این مرکز آغاز شد و با سرعت زیاد ادامه یافت.
رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی اظهار کرد: ۸۴ شرکت و واحد فناور دانش بنیان در این مرکز استقرار دارند و علاوه بر اجرای ایده های علمی و فناورانه، به تولید محصولات نوین می‌پردازند. از سال ۱۳۹۶ تاکنون ۱۲ رویداد شتاب ‘ استارت آپ ویکند ‘ با حمایت پارک علم و فناوری در آذربایجان غربی برگزار شده است و در مجموع ۳۹ ایده منتخب در مراکز رشد مراحل نخست اجرایی را طی می کند.