آینه رسانه ها

آذربایجان غربی| ایران در جمع پنج کشور دارنده تکنولوژی مونتاژ برد الکترونیک قرار گرفت

رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی با اشاره به کسب افتخار علمی به وسیله نخبگان ارومیه‌ای گفت: ایران در جمع پنج کشور دارنده تکنولوژی مونتاژ برد الکترونیک قرار گرفت.

حسن حیدری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، با اشاره به محصول تولیدی شرکت «مارال روبات صنعت» اظهار داشت: دستگاه مونتاژ برد الکترونیک ۵md تولیدی شرکت دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری آذربایجان غربی، در نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری رونمایی شد ایران را در جمع ۵ کشور دارای این فناوری قرار می‌دهد و خروج ارز برای واردات این محصول را کاهش می‌دهد.

وی خاطر نشان کرد: این دستگاه برای مونتاژ انواع برد الکترونیک به کار می‌رود و در صنایع الکترونیک و خودروسازی کاربرد زیادی دارد.

رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی با بیان اینکه این محصول نمونه مشابه داخلی در سطح کشور ندارند افزود: نخستین دستگاه مونتاژ بردهای اس ام دی به سفارش ایران خودرو توسط مهندسان و طراحان یکی از شرکت‌های دانش بنیان مستقر در این پارک طراحی و تولید شده که ۹۰ درصد قطعات این دستگاه ساخت داخل است.

وی درباره دیگر محصول این شرکت، دستگاه تمام اتوماتیک لحیم کاری CNC، گفت: این دستگاه مختصات فایل PCB را از نرم افزار Altium Designer و دیگر نرم افزارهای طراحی PCB گرفته و پدها را لحیم کاری می‌کند. همچنین این دستگاه دارای نرم افزار اختصاصی الگوسازی شطرنجی می‌باشد.

حیدری افزود: این شرکت دانش بنیان متشکل از نخبگان رشته طراحی دیجیتال، الکترونیک و مکانیک است که توانسته در راستای تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی، محصولات داخلی تولید کرده و کشور را از کالای خارجی مشابه بی‌نیاز کند.

همزمان با آیین گشایش نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن بازار ملی و ششمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران و با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، معاون پژوهش و فناوری و مسئولان وزارت علوم، از ۷۶ دستاورد پژوهشی و فناوری منتخب مراکز دانشگاهی و پژوهشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری، مراکز رشد، مؤسسات تحقیقاتی و شرکت‌های دانش‌بنیان رونمایی شد. در این نمایشگاه از «دستگاه مونتاژ smd» محصول شرکت «مارال ربات صنعت» از واحدهای فناور مستقر در پارک علم و فناوری آذربایجان غربی نیز به عنوان یکی از ۱۸ محصول برتر دستاوردهای پژوهشی و فناوری کشور رونمایی شد.