آخرین اخبار

نشست تخصصی بررسی مشکلات و موانع استانداردسازی محصولات فناورانه برگزار شد

نشست تخصصی رئیس و معاونین پارک علم وفناوری آذربایجان غربی با مدیرکل استاندارد استان به منظور تقویت شرکت‌های دانش بنیان و بررسی مشکلات و موانع استانداردسازی محصولات فناورانه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری آذربایجان غربی به نقل از اداره کل استاندارد صبح امروز نشست تخصصی بین رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی و مدیرکل استاندارد استان برگزار و به مشکلات و موانع استاندارد سازی محصولات فناورانه و همچنین راه کارهای حل آنها پرداخته شد.
گفتنی است این جلسه با حضور مهندس منصور جلایر مدیرکل استاندارد آذربایجان غربی، دکتر غلامرضا منصورفر رئیس پارک علم وفناوری استان،دکتر فتحعلیلو معاون فناوری و نوآوری، دکتر یوسفی معاون اداری مالی و  سرکار خانم داوودی معاون مرکز رشد پارک علم وفناوری، در محل پارک علم و فناوری استان برگزار شد.
رئیس پارک علم وفناوری استان ضمن قدردانی از توجه اداره کل استاندارد بر دغدغه شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه استاندارد و انجام پیگیری‌های لازم در راستای تسهیل روند استاندارد سازی محصولات، عنوان کرد: اغلب محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان، محصولاتی نوین یا ابداعی و یا بومی سازی محصولاتی که قبلا در انحصار تولیدات خارج بودند می‌باشد که در مواردی نیاز به تدوین استانداردهای جدید ویژه این محصولات دارد.
وی افزود: قطعا مساعدت و همراهی اداره کل استاندارد استان با شرکت های دانش بنیان نتایج بسیار موثری بر توسعه استان خواهد داشت و این مهم جز با تعاملات و ارتباط این دو مجموعه میسر نخواهد بود.
رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی ادامه داد: استاندارد سازی محصولات تولیدی فناوران مستقر در پارک آذربایجان غربی می تواند زمینه های صادرات را به خارج از کشور فراهم نماید.
وی در ادامه ضمن بیان دغدغه اصلی شرکت‌های دانش بنیان در حوزه استاندارد، خاطر نشان کرد: عدم تدوین استانداردهای لازم برای برخی از محصولات شرکت‌های دانش بنیان دارای محصول فناور و جدید یکی از دغدغه‌های اصلی این شرکت‌ها است.
وی اضافه کرد: با راه‌اندازی دفتر استانداردسازی علاوه بر تقویت تعامل دو مجموعه با یکدیگر می‌توان از پتانسیل و ظرفیت‌های علمی ‌و تخصصی کارشناسان اداره کل و پراک علم وفناوری برای تدوین استانداردهای‌ ملی و بین‌المللی استفاده کرد.
همچنین در این دیدار منصور جلایر مدیرکل استاندارد آذربایجان غربی نیز به اهمیت استاندارد سازی محصولات دانش بنیان پرداخت و بیان کرد: اداره کل استاندارد آذربایجان غربی آماده ارائه تمامی خدمات به شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور مستقر در پارک علم وفناوری استان می باشد و در جهت رفع موانع و دغدغه‌های این شرکت‌ها آمادگی کامل دارد.
وی همچنین گفت: اداره کل استاندارد آذربیاجان غربی این آمادگی را دارد که علاوه بر استاندارد ملی در زمینه نشان استاندارد دانش نماد برای محصولات دانش بنیان با پارک علم و فناوری همکاری داشته باشدکه بی‌تردید این همکاری در زمینه تجارت محصولات دانش بنیان تاثیر بسزایی خواهد داشت.
مدیرکل استاندارد استان ادامه داد: استاندارد و استانداردسازی از پایه‌های استوار و ارکان اصلی علم و فناوری است، اداره‌کل استاندارد آذربایجان غربی برای تقویت شرکت‌های دانش بنیان از تمام ظرفیت خود استفاده می‌کند.
لازم بذکر است معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان ملی استاندارد در سال ۱۳۹۶ توافق‌نامه‌ای به منظور مشارکت در تهیه و تدوین استانداردهای مورد نیاز برای تجاری‌سازی فناوری‌های نوین و توسعه زیست‌بوم نوآوری بین امضا شد.