آخرین اخبار

نخستین منظومه فضایی ایران و ماهواره اروم‌ست در پارک علم و فناوری آذربایجان غربی رونمایی شد

با حضور نائب رئیس مجلس شورای اسلامی، نمایندگان و مسئولان استانی، اولین منظومه فضایی ایران و ماهواره فضایی اروم‌ست (نخستین ماهواره بخش خصوصی) در پارک علم و فناوری آذربایجان غربی رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری آذربایجان غربی، دکترعلی نیکزاد نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در آئین رونمایی از اولین ماهواره بخش خصوصی گفت: باید باحمایت از نخبگان، حوزه فضایی را رونق دهیم.
وی در آیین رونمایی از نخستین منظومه فضایی ایران با عنوان ماهواره فضایی “اروم ست” که در سالن جلسات پارک علم و فناوری آذربایجان غربی برگزار شد، افزود: باید با حمایت از جوانان نخبه، حوزه فضایی را رونق داده و به یک کشور صادرکننده علم فضایی و ماهواره تبدیل شویم.
نائب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه کشور نیازمند نخبگان است، تصریح کرد: یکی از کلید واژه های مهم وحیاتی کشور، پیشرفت علمی است و هیچ سکون و توقفی برای پیشرفت علمی وجود ندارد.
دکترنیکزاد با تاکید بر اینکه جوانان افسران راهبردی علمی کشور هستند، اظهار کرد: عدم حمایت از شرکت های دانش بنیان با منویات رهبری درخصوص حمایت ازنخبگان فاصله دارد.

فروش ۱۲۰ میلیارد تومانی محصولات شرکت‌های دانش بنیان پارک علم و فناوری آذربایجان غربی
دکتر نیکبخت رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی نیز در این آیین گفت: اقتصاد دانش‌بنیان موتور محرکه اقتصاد یک کشور است.
وی افزود: اقتصاد دانش بنیان موتور محرکه اقتصاد یک کشور است و با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری توجه به شرکت‌های دانش بنیان بیشتر شده است.
دکتر نیکبخت با اشاره به اینکه درحال حاضر ۱۰۹ شرکت و واحد فناوری دانش بنیان با جمعیت ۶۶۸ نفر در پارک علم و فناوری آذربایجان غربی فعالیت دارند، تصریح کرد: پارک علم وفناوری استان در سال‌های اخیر توانسته جوانان نخبه را جذب و تسهیلات مالی و محتوایی را در اختیار آنها را قرار داده است.
رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی با تاکید بر اینکه یکی از شاخص های ارزیابی واحدهای فناور میزان فروش است، اظهار کرد: در سال ۹۸ و ۹۹ با وجود کرونا آمار فروش شرکت های دانش بنیان پارک استان افزایش یافته و در سال ۹۹ میزان فروش شرکت های دانش بنیان پارک استان ۱۲۰ میلیارد تومان برآورد شد.
دکتر نیکبخت با اشاره به اینکه محدودیت هایی در بخش فضا داریم، خاطر نشان کرد: منظومه فضایی که امروز رونمایی شد اولین نمونه خصوصی در کشور است و در صنایع ارتباطی و هواشناسی کاربرد دارد.
وی یاد آور شد: آذربایجان غربی دارای جوانان ناب با طرح های دانش بنیان بکری است که نیازمند حمایت مسئولان بخش خصوصی و دولتی هستند.

*ضرورت تکیه و اعتماد به جوانان
دکتروحید جلال زاده، نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: شان نزول این جلسه آیین رونمایی از نخستین منظومه ماهواره‌ای بخش خصوصی کشور است که به دست جوانان غیور و دانشمند است.
وی در رابطه با تکیه و اعتماد به جوانان ادامه داد: جوانان همان‌هایی هستند که مقام معظم رهبری فرمودند اگر به جوانان اعتماد کنید، آنان هیچگاه پشت شما را خالی نخواهند کرد.
نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه این جوانان به حمایت جدی نیاز دارند گفت: به جز چند شرکت محدود در دنیا که این تکنولوژی را در اختیار دارند و با در اختیار داشتن منابع مالی فعالیت‌های خود را از سالیان گذشته آغاز کرده و توانستند ماهواره های منظومه ای را در مدار لئو قرار دهند، ما نیز به کمک جوانان این کشور به این موفقیت دست یافتیم.
نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: قطعاً در صورت حمایت، این جوانان می توانند پیشرفت کنند و من از شما مصرانه تقاضا دارم به کمک و یاری این جوانان بشتابید، زیرا چندین شرکت از کشورهای خارجی درخواست ارتباط با این جوانان را دارند و آمادگی خود را بابت راه اندازی یک شرکت با جوانان ما و تامین همه هزینه‌ها را اعلام کرده اند.