آخرین اخبار, دستاورد های شرکت های مستقر

طراحی و تولید چراغ های مخصوص رشد گیاه برای اولین بار با دانش فنی کاملا بومی در پارک علم و فناوری آذربایجان غربی

شرکت صنایع روشنایی سایان الکتریک ارس مستقر در پارک علم و فناوری آذربایجان غربی برای اولین بار با تکیه بر اراده و تلاش های نیروهای جوان و نخبه خود در واحد تحقیق و توسعه، موفق به دستیابی به دانش فنی و تخصصی کاربرد نور در صنعت کشاورزی شده است.

امنیت غذایی، اهمیت نور در کشاورزی

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان آذربایجان غربی، اشکان پاشامهر بعنوان مدیر SBU نورپردازی گلخانه ای شرکت، درمورد دلایل تمایل روزافزون کشورهای پیشرفته به کشاورزی صنعتی اظهارکرد: پیش بینی می شود تا سال ۲۰۵۰ جمعیت جهان تا ۹میلیارد نفر افزایش پیدا کند که بررسی های انجام شده نشان می دهد، بمنظور تامین مواد غذایی سالم و در دسترس نیاز به افزایش تولید محصولات زراعی و کشاورزی تا ۷۰٪، بسیار ضروری می باشد چرا که امنیت غذایی یکی از مهم ترین چالش های بشر در سال های آینده خواهد بود.

همچنین وی ادامه داد: کاهش منابع آبی و تغییرات اقلیمی، نیاز دنیا به گسترش کشاورزی صنعتی و گلخانه ای را بیشتر نمایان می کند.

 به گفته پاشامهر تامین نور یکی از اضلاع مهم و کلیدی کشاورزی صنعتی می باشد که برای فعال شدن و تولید محصول زراعی در گلخانه های صنعتی، مراکز کشت طبقاتی (ورتیکال فارم ها)، مراکز به نژادی، محیط های کنترل شده (CEA) و کشاورزی خانگی و شهری نیاز به نور مکمل بسیار حیاتی می باشد.

LED بهترین انتخاب برای نورپردازی گلخانه ای

پاشامهر در ادامه تشریح کرد: امروزه و همگام با پیشرفت های صورت گرفته در حوزه نور، بمنظور  افزایش بهره وری و صرفه جویی در مصرف انرژی استفاده از منابع نوری فوق کم مصرف LED (در مقایسه با چراغ های سنتی HPS و فلورسنت) بسیار مورد توجه قرار گرفته است. افزایش بهره وری تولید محصول، ارتقا کیفیت، کاهش مصرف انرژی و تامین منحنی تخصصی طیف نوری با استفاده از نورپردازی گلخانه ای LED در تولید محصولات زراعی از جمله گوجه فرنگی، توت فرنگی، فلفل دلمه ای، گیاهان دارویی  سبزیجات و کاهو، نتایج مطلوب و خیره کننده ای بدست آمده است.

مزایای استفاده از نور LED در مراکز کشت و گلخانه ای

وی ادامه داد:شرکت سایان الکتریک از شرکت های فناور مستقر در پارک علم و فناوری آذربایجان غربی و در امتداد ۲۰ سال تجربه در حوزه نور و روشنایی و در ارتباط با معتبرترین شرکت های بین المللی از جمله OSRAM آلمان و با تلفیق دانش تخصصی در ۴ حوزه فوتونیک، الکترونیک، مکانیک و کشاورزی موفق به دستیابی به دانش کاربرد تخصصی نور در صنعت کشاورزی شد. کاهش مصرف انرژی تا ۷۰٪، افزایش بهره وری محصول تا ۴۰٪، ایجاد قابلیت تولید محصول در تمام فصول سال، افزایش فتوسنتز و کاهش دوره رشد گیاه، بهبود کیفیت محصول و افزایش گلدهی و میوه دهی گیاهان، قابلیت انجام کشت طبقاتی و ایجاد محیط های کشت کنترل شده از جمله مزایای این چراغ با نام تجاری آرپات می باشد. همچنین سری جدید این چراغ با نام آرپات تیوب بمنظور استفاده در کاربردهای خانگی برای پرورش گیاهان و گل های زینتی در فضاهای اداری و سازمان ها، منازل مسکونی، آپارتمان ها و نورپردازی گرین وال ها مورد استفاده قرار می گیرد.

طراحی، تولید و خدمات مشاوره ای نور گلخانه ای

به گفته پاشامهر، استفاده از بهترین و باکیفیت ترین مواد اولیه تخصصی و تکیه بر به روزترین تجهیزات و دستگاه های کشت LED و تولید ماژول های SMD LED، محصول نهایی تولید شده قابلیت رقابت با بهترین نمونه های خارجی را دارد که قیمت مقرون به صرفه آن در کنار کیفیت جهانی منجر به جلب نظر و علاقه مندی تجار، سرمایه گذاران و گلخانه داران بین المللی در نمایشگاه های برگزار شده در کشورهای همسایه از جمله ارمنستان، روسیه، عراق و ترکیه شده است. ایشان خاطر نشان کرد با تسلط بر دانش فنی کاملا بومی، شرکت قادر به طراحی و سفارشی سازی چراغ برای شرایط مختلف کشت را دارد.

شایان ذکر است، در کنار طراحی و تولید چراغ های گلخانه ای، شرکت سایان الکتریک آماده ارائه خدمات رایگان مشاوره ای در زمینه انجام محاسابات، شبیه سازی و طراحی سیستم های نورپردازی برای گلخانه ها، ورتیکال فارم ها، مراکز کشت بافت، مراکز به نژادی و برای محصولات زراعی مختلف می باشد. همچنین SBU کشاورزی شرکت سایان الکتریک آمادگی خود را جهت برگزاری سمینارها، کارگاههای آموزشی و ترویجی در این حوزه و در ارتباط با سازمان جهاد کشاورزی، سازمان نظام مهندسی کشاورزی، امور باغبانی و کشاورزی استانداری، مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی و سایر سازمان های مربوطه را اعلام می نماید.