آخرین اخبار, گزارش تصویری

حضور شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور پارک علم و فناوری آذربایجان‌غربی در چهارمین نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در سلیمانیه عراق

شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور پارک علم و فناوری آذربایجان‌غربی در چهارمین نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در سلیمانیه عراق که همزمان با بزرگترین اجلاس توسعه همکاری‌های ایران و اقلیم کردستان عراق از ۱۱ لغایت ۱۵ مهر برگزار شد، شرکت کردند.

 به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری آذربایجان غربی، این پارک در راستای ماموریت خود در بسترسازی و حمایت از توسعه دیپلماسی فناوری و نوآوری و مهیا نمودن شرایط صادرات و بازارسازی بین‌المللی محصولات فناورانه شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور استان در بازارهای بین‌المللی و بالاخص بازار کشورهای همسایه، به صورت یک پاویون اختصاصی در این نمایشگاه که در فضایی برابر ۳۰۰۰ متر مربع در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی سلیمانیه و با حضور ۸۰ واحد تولیدی از سراسر کشور برگزار گردید، حضور یافت.

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی،‌ سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در سلیمانیه،‌ دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق، استاندار سلیمانیه، وزیر تجارت و بازرگانی اقلیم کردستان عراق و سایر مسئولین از غرفه پارک علم و فناوری آذربایجان‌غربی بازدید به عمل آوردند. شایان ذکر است در طول ایام برگزاری نمایشگاه، غرفه پارک علم و فناوری و محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور آن مورد توجه چشمگیر و بازدید عموم جامعه و شرکت‌های تخصصی شهر سلیمانیه و سایر شهرهای همجوار قرار گرفت و بازارسازی قابل توجهی برای این محصولات به عمل آمد.

برگزاری جلسات B2B بین شرکت‌های حاضر در نمایشگاه و معرفی محصولات آنها به رابطین اقتصادی کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در سلیمانیه جهت حضور در بازار این شهر و بازار کشور عراق از سایر دستاوردهای حضور در این نمایشگاه بود.

ایجاد ارتباط با چند شرکت و موسسه بازرگانی فعال در حوزه نمایشگاه‌ها و صادرات جهت بسترسازی زمینه‌های صادرات محصولات فناورانه شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور پارک علم و فناوری آذربایجان غربی از سایر فرصت‌های فراهم شده شرکت در نمایشگاه مذکور بود.

در حاشیه شرکت در چهارمین نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در سلیمانیه عراق و به منظور توسعه دیپلماسی فناوری و نوآوری جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های بین‌المللی، پارک علم و فناوری آذربایجان غربی جلسات منسجم و فشرده‌ای را با چندین دانشکده دانشگاه سلیمانیه همچون دانشکده‌ داروسازی، دانشکده دامپزشکی برگزار نمود و ضمن معرفی زیست بوم فناوری و نوآوری کشور و پارک علم و فناوری استان آذربایجان غربی، آمادگی کامل خود را جهت همراهی و تامین ظرفیت‌های دانشی تخصصی و انسانی و انتقال دانش فنی به منظور راه‌اندازی و تاسیس مراکز نوآوری و رشد در این دانشگاه اعلام نمود. حضور دانشجویان این دانشگاه در شرکت‌های دانش‌بنیان پارک به منظور گذراندن دوره‌های تخصصی و کارآموزی، انجام پروژه‌های علمی کاربردی مشترک، دریافت خدمات فنی و تخصصی از شرکت‌های دانش‌بنیان و سایر فرصت‌های موجود از دیگر موارد مورد بحث و گفتگو بود. ریاست و هیئت همراه دانشکده‌های مذکور صمن اعلام خرسندی و مراتب سپاس از حضور پارک و برخی از شرکت‌های آن در این دیدارها، خواستار توسعه همکاری‌های دو طرف فیمابین پارک علم و فناوری آذربایجان غربی و شرکت‌های مستقر در آن گردیدند و مقرر گردید در آینده نزدیک مقدمات بازدید مسئولین این دانشگاه از پارک علم و فناوری آذربایجان غربی و برخی از شرکت‌های آن به عمل آید.

بازدید از مرکز نوآوری شهر سلیمانیه و برگزاری جلسه با مسئولین این مرکز جهت برقراری ارتباطات دو طرفه بین پارک علم و فناوری آذربایجان غربی و شرکت‌های مستقر در آن از دیگر برنامه‌های پارک علم و فناوری در حاشیه شرکت در نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در سلیمانیه بود. این مرکز با همکاری giz آلمان و تامین مالی آن در این شهر جهت حمایت از ایده‌های نوآورانه، آموزش و منتورینگ و ارائه فضای کار اشتراکی و نیز فضاهای اختصاصی به افراد و شرکت‌های علاقه‌مند و صاحب ایده تاسیس شده است. برقراری ارتباطات دو طرفه در شناسایی و برآورده نمودن نیازهای فناورانه دو کشور و اعلام نیازمندی‌های فناورانه و بهره‌مندی از ظرفیت فکری و تخصصی فناوران هر دو کشور در انجام پروژه‌های علمی و تخصصی از موارد مورد بحث و گفتگو بود.