آخرین اخبار, گزارش تصویری

افتتاح واحد فناور تولید انواع اسانس و عرقیات گیاهان دارویی در آذربایجان غربی

دکتر جواد نوری نیا رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی از افتتاح واحد فناور کشتزار طبیعت ایرانیان، مستقر در مرکز رشد پارک به عنوان اولین خط تولید اسانس و عرقیات گیاهی بر اساس فرآیند نوآورانه و دانش بنیان در استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری آذربایجان غربی، دکتر جواد نوری نیا از افتتاح واحد فناور کشتزار طبیعت ایرانیان، مستقر در مرکز رشد پارک به عنوان اولین خط تولید اسانس و عرقیات گیاهی بر اساس فرآیند نوآورانه و دانش بنیان در استان خبر داد.

وی ادامه داد: پارک علم و فناوری آذربایجان غربی توانسته است با حمایت های در ابعاد مختلف در طی یک ماهه گذشته دومین واحد فناور و دانش بنیان را افتتاح کند که حرفی برای گفتن داشته و محصولی برای ارائه به بازار دارند.

رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی ادامه داد: معتقدیم مشکلات کشور در ابعاد مختلف می تواند از طریق توسعه واحدهای فناور و دانش بنیان حل شود.

نوری نیا درباره واحد افتتاح شده، اظهار کرد: تفاوت این مجموعه ها با سایر مجموعه های تولید عرقیات گیاهی در این است که تمام فناوری و دانش فنی محصولات و دستگاه تولید شده توسط فناوران این مجموعه بوده و به راحتی قابل ارتقاء هستند.

وی با بیان‌اینکه مسئولین استانی پای کار بیایند و از فناوران حمایت کنند، توضیح داد:این فناوران سرمایه های استان محسوب می شوند و پارک علم و فناوری به تنهایی قادر به حمایت همه جانبه از این قشر نیست و برای ارتقاء زیست بوم فناوری و نوآوری تمام مسئولین باید همکاری کنند.

شایان ذکر است، ایده اصلی شرکت، یعنی استفاده از ظرفیت و پتانسیل بی بدیل کشور و استان آذربایجان غربی در زمینه گیاهان دارویی و فرآوری این محصول بینظیر طبیعت، از سالهای ابتدایی دهه نود و توأم با راه اندازی اولین فروشگاه ارگانیک محصولات غذایی در استان متبوعه شکل گرفته و همزمان با انجام مطالعات و کنکاش در این زمینه و آشنایی با فعالین این عرصه ابعاد مختلف و متنوعی به خود گرفت.

در سال ۱۳۹۶ شرکت کشتزار طبیعت ایرانیان مشخصا با هدف راه اندازی واحد تولیدی اسانس و عرقیات گیاهی تاسیس شد و در جریان مطالعات گسترده در زنجیره ارزش گیاهان دارویی، طرح فرآوری و استحصال گیاهان دارویی و معطر و تولید اسانس و عرقیات براساس یک فرآیند نوآورانه و دانش بنیان طراحی گردید.

در سال ۱۴۰۰ طرح جامع تجاری و توجیهی ایده مزبور به پارک علم و فناوری استان ارائه و این شرکت به عنوان یک واحد فناور در پارک مذکور پذیرش شده و مستقر گردیده و مراحل مقدماتی ارتقاء آن از یک واحد فناور به واحد دانش بنیان در شرف انجام می باشد.

هم اکنون ضمن استقرار در مرکز رشد واحدهای فناور کشاورزی استان و انجام تحقیقات لازم برای تولید محصولات نوآورانه از جمله انواع نوشیدنی های طبیعی و سالم بر پایه عرقیات، واحد تولیدی استحصال اسانس و عرقیات خود را که خط تولید آن مبتنی بر فرآیندی دانش بنیان می­باشد