آخرین اخبار

ارائه تسهیلات ریسک پذیر به واحدهای فناور از سال ۱۴۰۰

رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه پارک های علم و فناوری یکی از بازیگران اصلی اکوسیستم نوآوری و فناوری در هر استان محسوب می شوند، افزود: طی سال ۹۹ صندوق پژوهش و فناوری استان ثبت شد و این صندوق  از سال  ۱۴۰۰ وارد فاز ارائه تسهیلات ریسک پذیر به واحدهای فناوری خواهد شد تا بخشی از نظام تامین مالی شرکت های فناور و دانش بنیان توسط این صندوق انجام گیرد.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری آذربایجان غربی، دکتر علی محمدنیکبخت از  فعالیت ۶۴۰ نفر نیروی انسانی در واحدهای فناور مستقر در پارک علم و فناوری استان خبر داد و گفت: مسئولان پارک تمام تلاش خود را برای جذب نخبگان و بکارگیری آنان در توسعه استان به کار گرفته اند.

وی ادامه داد : پارک علم و فناوری آذربایجان غربی  در سال ۹۸ اقدام به تملک سوله صنعتی  بخش خصوصی که راکد مانده بود کرده و  بعد از تملک این مکان  اقدام به ایجاد ۶ فضای کارگاهی و ۲ فضای آزمایشگاهی برای واحدهای فناور کرد.

رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی  همچنین از راه اندازی فن بازار منطقه ای  در پارک علم و فناوری خبر داد و گفت: در تابستان ۹۸ برای نخستین بار فن بازار منطقه ای را در پارک علم و فناوری استان استقرار یافت که وظیفه راهبردی آن اتصال فناوران به بازار تقاضا است.

دکتر نیکبخت تصریح کرد: واحدهای فن آور مستقر در پارک از تسهیلات بدون بهره و تخفیفات ویژه واگذاری زمین بهره مند می شوند که بخش دولتی و خصوصی در سرعت بخشیدن به اعطای تسهیلات به این شرکت های فناوری و توسعه گر باید اقدام نماید.

وی با اشاره به اینکه مرکز نوآوری و استارت آپ شهر هوشمند در بافت تاریخی دانشگاه اورمیه راه اندازی شده است، گفت: توسعه کسب و کارهای شهر هوشمند از مهمترین اهداف راه اندازی این مجموعه با همکاری دانشگاه اورمیه است.

رئیس پارک علم و فناوری خاطر نشان کرد: در دهه فجر سال جاری از منظومه فضایی اروم ست که نخستین ماهواره خصوصی کشور بود با حضور نائب رئیس مجلس شورای اسلامی  و برخی نمایندگان رونمایی شد.

دکتر نیکبخت گفت: طی سال ۹۹ صندوق پژوهش و فناوری استان ثبت شد و از سال ۱۴۰۰ این صندوق وارد فاز ارائه تسهیلات ریسک پذیر به واحدهای فناوری خواهد شد تا بخشی از نظام تامین مالیاتی شرکت های دانش بنیان توسط این صندوق انجام گیرد.

وی تصریح کرد: طبق ماده ۴۷ قانون توسعه کشور پارک ها مشمول  قوانین منطقه آزاد تجاری و صنعتی هستند و تمامی سازمان های مرتبط با این مجموعه علمی و فناوری از جمله دانشگاه ها، آموزش و پرورش، اداره مالیات، سازمان صنعت معدن و تجارت، گمرک، اتاق بازرگانی و سایر نهادهای مربوط باید همکاری لازم را با ما داشته باشند و در پیشرفت چرخه علم و فناوری و تکنولوژی استان یاری مان کنند.

همچنین دکتر نیکبخت از افزایش شرکت های دانش بنیان استان از ۲۵ عدد به ۳۴ عدد در طی سال گذشته خبرداد.