تفاهم‌نامه همکاری های مشترک بین پارک علم و فناوری آذربایجان غربی و دانشگاه پیام نور استان منعقد شد

روز چهارشنبه یکم اسفند ماه «دکتر حسن حیدری» رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان‌غربی و «دکتر کامران جباری» رئیس دانشگاه پیام نور آذربایجان غربی و مرکز ارومیه تفاهم‌نامه همکاری های مشترک امضا کردند.

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری، دکتر حسن حیدری رئیس پارک علم و فناوری روز چهارشنبه یکم اسفندماه در دیدار با دکتر کامران جباری رئیس دانشگاه پیام نور آذربایجان غربی و مرکز ارومیه اظهار کرد: یکی از برنامه‌های سیستم عالی کشور حرکت دانشگاه‌ها از نسل دوم به نسل سوم بوده و تمرکز عمده این دانشگاه ها نیز تجاری‌سازی یافته‌های پژوهشی است.
وی افزود: وظیفه اصلی پارک علم و فناوری و مراکز رشد، تسهیل‌گری برای تجاری‌سازی یافته‌های پژوهشی است و در این راستا، پارک برنامه همکاری های مشترک با دانشگاه‌های استان از جمله دانشگاه پیام نور را در دستور کار قرار داده تا در کنار آنها با حمایت از ایده‌های فناورانه و دانش‌بنیان در مسیر تبدیل علم به ثروت گام‌های اساسی برداشته شود.
رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی با تاکید بر اینکه در شرایط حاضر باید تمرکز عمده دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی بر روی تجاری‌سازی یافته‌های پژوهشی باشد، عنوان کرد: پارک علم و فناوری به عنوان یکی از متولیان اصلی توسعه و پیشرفت اقتصاد دانش‌بنیان، برنامه‌ریزی‌های اساسی برای تحقق این مهم دارد.
وی گفت: باید از زیرساخت‌هایی که قانون برای پارک‌ها و مراکز رشد پیش‌بینی کرده و همچنین امکاناتی که سیستم عالی تصمیم‌گیری و نیز سازمان برنامه بودجه کشور به عنوان متولی برنامه‌ریزی اقتصادی، اجتماعی و سیاسی پیش‌بینی کرده، استفاده کرد.
دکتر حیدری با اشاره به اهمیت قابل توجه راه‌اندازی مرکز نوآوری توسط پارک و دانشگاه پیام نور، افزود: بخش خصوصی، امکانات زیرساختی دانشگاه و امکانات نرم‌افزاری پارک علم و فناوری به عنوان اضلاع یک مثلث، در کنار هم می‌توانند فرآیند تبدیل دانشگاه‌ها به دانشگاه نسل سوم را تسریع بخشیده که در این صورت استان می تواند از صادرات مبتنی بر منابع طبیعی، به صادرات محصولات مبتنی بر اقتصاد دانش بنیان نیل کند.
وی با بیان اینکه همکاری صنعت و دانشگاه موجب استفاده جامعه از فرصت‌های موجود در دانشگاه می‌شود، گفت: دانشگاه‌ها زمانی در مسیر خدمت به توسعه و پیشرفت کشور قرار می‌گیرند که علاوه بر انجام تحقیقات پژوهشی، دانش و تخصص خود را در تولیدات صنعتی به کار گرفته و در راه رفع معضلات جامعه، قدم‌های مثمر ثمری بردارند.
رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان‌غربی اظهار کرد: راه اندازی مراکز رشد، در واقع شتاب بخشیدن به فعالیت‌های پارک است که فصل جدیدی در پیشبرد این مهم را آغاز کرده‌ایم. 
کامران جباری رئیس دانشگاه پیام نور با اشاره به اهمیت حرکت دانشگاه‌ها در راستای دستیابی به دانشگاه‌های نسل سوم عنوان کرد: در شرایط کنونی دانشگاه‌های نسل سوم، از آموزش و پژوهش‌محوری در نسل اول و دوم عبور کرده و به سمت تولید کار و ثروت حرکت می‌کنند.
وی با بیان اینکه اگر دانشگاه‌های نسل سوم نهادینه شوند بسیاری از مشکلات حال حاضر جامعه مرتفع می‌شوند تصریح کرد: فرهنگ کارآفرینی و فرهنگ توسعه فناوری باید وارد آموزش‌ها شود و آموزش به سمتی برود که دانشجویان توانمند و خلاق، رویکرد حل مشکل و مسائل را یافته و یاد بگیرند.
وی با اشاره به ظرفیت‌های بی‌بدیل دانشگاه پیام نور در تربیت دانشجویان و فارغ‌التحصیلان مستعد گفت: دانشگاه پیام نور به عنوان یک مرکز تحقیقاتی نسل سوم، از تمرکز صرف روی آموزش و پژوهش به اشکال مختلف از جمله ارتباط با صنایع، بخشی از هزینه‌های خود را تامین کرده و برای دانش‌آموختگان کارآفرینی می‌کند.

ورود به فن بازار